616947-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Flexhandelsplattform
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFlexhandelsplattform
BeskrivningUmeå Energi Elnät AB upphandlar ett IT-stöd med syfte att förenkla arbetet för att kunna handla med effekt inom Umeå Energi Elnäts nätområde. Ett flexhandelssystem (eller flexmarknad) är en typ av marknad inom energisektorn där aktörer kan köpa och sälja flexibilitet – alltså förmågan att anpassa elproduktion eller elförbrukning efter behov i elsystemet. Offererat system ska ge tillgång till en samordnad och integrerad information med ett pedagogiskt webbaserat gränssnitt. Systemet ska kännetecknas av användarvänlighet. Upphandlingen omfattar inköp av licenser för nyttjande av systemet inklusive införande, installation, utbildning, underhåll och support.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117543:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48100000 Programvara för särskild industri, 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution, 48000000 Programvara och informationssystem