617250-2025 - Resultat
Sverige – Social omsorg med inkvartering – Särskilt boende 2022, Skåne, Halland, Kronoberg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSärskilt boende 2022, Skåne, Halland, Kronoberg
BeskrivningUpphandlingen avser enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service och i hem för viss annan heldygnsvård (korttidsboende) enligt 5 kap. 5 och 7 §§ socialtjänstlag (2001:453). Upphandlingen avser placering av vuxna. Upphandlingen omfattar följande delområden: A. Enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service med somatisk inriktning. B. Enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service för personer med demens eller annan varaktig kognitiv svikt. C. Enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service för personer med demens eller annan varaktig kognitiv svikt med mer omfattande behov. D. Enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service med annan definierad specialinriktning som ej avses i A, B eller C. E. Enskilda platser i hem för viss annan heldygnsvård (korttidsboende).
Föregående meddelande010189-2022
Intern identifierare22/5
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAllmänna frågor
Intern identifierare22/5-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde A - Enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service med somatisk inriktning
BeskrivningI delområde A omfattas enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service med somatisk inriktning.
Intern identifierare22/5-1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde B - Enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service för personer med demens eller annan varaktig kognitiv svikt
BeskrivningI delområde B omfattas enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service för personer med demens eller annan varaktig kognitiv svikt.
Intern identifierare22/5-2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde C - Enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service för personer med demens eller annan varaktig kognitiv svikt med mer omfattande behov
BeskrivningI delområde C omfattas enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service för personer med demens eller annan varaktig kognitiv svikt och mer omfattande behov.
Intern identifierare22/5-3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde D - Enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service med annan definierad specialinriktning som ej avses i A, B eller C
BeskrivningI delområde D omfattas enskilda platser i särskilt boende/bostad med särskild service med annan definierad specialinriktning som ej avses i A, B eller C. Området omfattar bland annat somatiska sjukdomar med mer omfattade behov, så som Huntingtons sjukdom.
Intern identifierare22/5-4
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelDelområde E - Enskilda platser i hem för viss annan heldygnsvård (korttidsboende)
BeskrivningI delområde E omfattas av enskilda platser i hem för viss annan heldygnsvård (korttidsboende).
Intern identifierare22/5-5