617290-2019 - PlaneringSverige-Göteborg: Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnation av halvö vid Masthuggskajen - RFI
Referensnummer: 19/250
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Älvstranden Utveckling AB inbjuder härmed potentiella anbudsgivare
Att lämna synpunkter, tips och information inför den kommande upphandlingen av rubricerat projekt.
Denna RFI utgör inte en upphandling eller offertförfrågan, utan är endast en informationsinhämtning. Er rätt att delta i den kommande upphandlingen påverkas inte av om, eller hur ni väljer att besvara denna RFI. Lämnad information är inte heller bindande för någon part. Det utgår ingen ekonomisk ersättning att besvara denna RFI.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att utöka den byggbara marken i den mest attraktiva delen av Msthuggsområdet kommer en halvö att byggas ut i älven. Här kommer Global Business Gate – ett innovativt nav för internationella affärer och handel – att uppföras. Här ska även byggas hyresbostäder, bostadsrätter, kommersiella lokaler samt ytterligare kontor.
Den konstgjorda halvön kommer att betyda mycket för det kajstråk som ska koppla det nya området till vattnet. En stadspark i anslutning till halvön kommer också hjälpa till att förverkliga ett av de stora målen med Masthuggskajen – att binda ihop staden.