617322-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reoler
Referensnummer: K 2020-8759
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Anskaffning av djurburar i ett system av reoler av märket NexGen Mouse inklusive ventilation, pga. att det behöver vara samma system som redan finns. Det fungerar bättre med befintlig ventilation, rengöring och djuren mår bättre av att ha likadana burar på alla ställen de ska vistas på.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset har haft djurburar i bursystem (reoler) av märket NextGen Mouse i ett flertal år. Ett antal system måste bytas ut, dessa behöver vara av samma typ av bur som djuren redan bor i. Då djuren dessutom ska flyttas mellan två avdelningar, blir det extra viktigt att det är samma typ av bursystem på avdelningarna så att djuren mår bra och minimerar deras stress.
Nu behöver det kompletteras med 4-6 st reoler som innehåller 160 burar av Nexgen IVC-reoler.