Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-384 Våtsiktning
Referensnummer: 19/145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Staden ska genom projektet utveckla återvinningen inom Norra Djurgårdsstaden och minimera klimatavtrycket från masshantering. Genom våtsiktning ska materialet som tvättas bli fritt från föroreningar och kunna återvinnas och användas inom eller utanför projektet. Leverantör har möjlighet att i samverkan uppnå en optimal drift avseende energi och sorteringsgrad. Även torrsiktning är av intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen