617363-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Sluttäckning via partnering på Äskya i Älmhult och Elsemåla i Tingsryd
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSluttäckning via partnering på Äskya i Älmhult och Elsemåla i Tingsryd
BeskrivningBåda sluttäckningsprojekten ska genomföras 2025-2030. Sluttäckningsprojekten ska genomföras i samverkansform partnering. Tanken är att både projektering och entreprenaden ska handlas upp som en upphandling. SSAM söker en samarbetspartner som ska leda arbetet med att planera och upphandla övrig erforderlig kompetens för att gemensamt projektera och genomföra entreprenaden tillsammans med SSAM och vara med och skapa väl fungerande sluttäckta deponianläggningar.
Intern identifierare2025-00138
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000