2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster för nybyggnation av Bröstcentrum, SUS Malmö
Beskrivning: Uppdraget avser framtagande av programhandling för nybyggnation av Bröstcentrum på Malmö Sjukhusområde. Beställaren har även en ensidig option på att utöka uppdraget att även omfatta framtagande av systemhandling och förfrågningsunderlag samt stöd under detaljprojektering i byggproduktion.
Intern identifierare: 80012200-409696-19627
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Beställaren har en ensidig option på att utöka uppdraget att även omfatta framtagande av systemhandling och förfrågningsunderlag samt stöd under detaljprojektering i byggproduktion. Förutsättning för att Beställaren ska kunna utlösa optionen är att nödvändiga beslut fattas enligt Region Skånes rutiner och beslutsprocess.