617551-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vägmarkeringar
Referensnummer: 2020-69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser Vägmarkeringar.
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 12.2.2021 12:00.
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Omfattning
Beställaren avser att upphandla ramavtal för Vägmarkeringar.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Avtalsform
Ramavtalet, där avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Avtalstid
Ramavtalet kommer att löpa från och med 1.4.2021 till och med 31.3.2023. Därefter har beställaren en ensidig möjlighet att begära förlängning av ramavtalet med 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34922100 Vägmarkeringar, 45233221 Vägmarkeringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 800.000 SEK.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Kontaktpersoner
Beställarens kontaktperson för ramavtalet är:
Namn:Zeljko Starcevic, upphandlare
Tfn:0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Bilagor
Bilaga 1. Sanningsförsäkran
Bilaga 2. Undertecknande av anbud
Bilaga 3. Mängdförteckning