617570-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Samhällstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst inom området samverkan och ledning vid samhällsstörningar
Referensnummer: 20/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75200000 Samhällstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal Konsulttjänst i MSB:s stöd i arbetet med samverkan och ledning vid samhällsstörningar. Samverkan och ledning omfattar alla nivåer av samhällsstörning utifrån olyckor, kriser, höjd beredskap och kriget. Det innebär att även frågor kring ledning och samverkan inom civilt försvar ingår inom det uppdrag som MSB ansvarar för.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 98133100 Samhällsförbättringar och stödtjänster till befolkningen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen