617575-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Granskare materialval i Norra Djurgårdsstaden
Referensnummer: E2020-05115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Krav på sunt material ställs i Norra Djurgårdsstaden för att minska miljö- och hälsopåverkan där särskilt farliga ämnen inte får ingå. Kravet är bindande i markanvisningar och entreprenader. Detta följs upp vid samtliga skeden och avvikelser måste motiveras. Avvikelse kan avslås eller godkännas. Varje år tar exploateringskontoret fram en årsredovisning för hur hållbarhetsarbete och -aspekter i relation till handlingsplaner framskrider i NDS. Materialval är en av de aspekter som utvärderas och redovisas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen