Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av marknadsföring, distribution och lagerhållning av skolmaterial samt administration av utbildningsseminarier
Referensnummer: 2019-01164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken har ansvar för att förklara för medborgarna Riksbankens roll i samhället och hur vi arbetar. Ett sätt att göra det är via lärare. Därför har Riksbanken tagit fram pedagogiskt material som kan användas i undervisningen.
För att sprida detta material till lärarna avser Riksbanken, med stöd av denna upphandling, köpa tjänster för marknadsföring och distribution av pedagogiskt material till skolor, uppföljning av distribuerat material samt administration av föreläsningsdagar för lärare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79416000 Public relations, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79990000 Diverse företagstjänster, 79991000 Lagerhantering, 79996000 Företagsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen