617679-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Medicinsk analys
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externt Ultraljudsmodulssystem
Referensnummer: IN-IN23-0147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85148000 Medicinsk analys
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland inbjuder härmed anbudsgivare att lämna anbud i upphandlingen av ett Externt Ultraljudsmodulssystem till mödravården i Region Sörmland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112200 Ultraljudsapparat, 33112300 Ultraljudsscanners
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Sörmland kommer att införa Cambio Cosmic och i samband med detta ersätta Obstetrix som används inom graviditets- och förlossningsvården. För att kunna ersätta detta IT-stöd krävs en ultraljudsmodul som kan hantera de mätvärden och beräkningar som utförs inom mödravården.
Det nya vårdinformationsstödet Cosmic planeras att driftsättas i regionen under Q4 2024. Tanken är att specialistsystemet som ska upphandlas ska tas i produktion samtidigt som Cosmic driftsätts då dessa kommer ha beroenden till varandra och de arbetsflöden och arbetssätt som verksamheterna kommer att arbeta efter inom hälso- och sjukvården.