617724-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-konsultmäklare
Referensnummer: UPP 2022-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Pensionsmyndigheten upphandlar ett ramavtal gällande it-konsultmäklare. Ramavtalet omfattar följande kompetensområden:
• Kompetensområde 1 - Användbarhet
• Kompetensområde 2 - Arkitektur
• Kompetensområde 3 - Säkerhet
• Kompetensområde 4 - Ledning & Styrning
• Kompetensområde 5 - Systemutveckling
• Kompetensområde 6 - Test
• Kompetensområde 7 - Verksamhetsutveckling & Krav
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet ska löpa på två år med möjlighet till förlängning i maximalt två år. Antal konsulter avropade via nuvarande it-konsultmäklare har varit mellan 70 och 120 vid varje givet tillfälle. I genomsnitt gjordes ca100 avrop per år under det nuvarande ramavtalets löptid. Omsättningen har uppgått till drygt 200 miljoner kroner årligen under 2020 och 2021.