Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning av hushållsavfall 2024 - Hudiksvalls kommun
Referensnummer: 13205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hudiksvalls kommun avser att under en övergångsperiod upphandla Entreprenad som omfattar
• Hämtning av avfall i kärl och säck.
• Hämtning av kärl- och säckavfall i underjordsbehållare.
Entreprenaden omfattar hela Hudiksvalls kommun utom öarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen