617848-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: 2023-09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen delas in i anbudsområden. Det står leverantören fritt att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
3 avtalsområden för Kylda mattransporter, Leverans av färdiglagad kyld mat i en-portionsformar från centralköket på St. Kristoffers väg till omsorgstagare i eget boende inom område A-C. Finns också en option kopplad anbudsområde 1-3 avseende hämtning och utkörning av matkassar (online-livsmedelsinköp från matbutik) till omsorgstagares hem.
1 avtalsområde för Kantintransporter Varma och kalla mattransporter som sker från skolkök och centralkök till beställarens olika enheter inklusive returtransporter av emballage mm. Detta avtalsområde avser även Kalmarsunds gymnasieförbund.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 6 500 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren som ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Omfattning
Beställaren avser att upphandla mattransporter enligt nedan. Upphandlingen delas in i följande fyra (4) anbudsområden. Det står leverantören fritt att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Kylda mattransporter, område ALeverans av färdiglagad kyld mat i en-portionsformar från centralköket på St. Kristoffers väg till omsorgstagare i eget boende inom område A.
Kylda mattransporter, område BLeverans av färdiglagad kyld mat i en-portionsformar från centralköket på St. Kristoffers väg till omsorgstagare i eget boende inom område B.
Kylda mattransporter, område CLeverans av färdiglagad kyld mat i en-portionsformar från centralköket på St. Kristoffers väg till omsorgstagare i eget boende inom område C.
Kantintransporter Varma och kalla mattransporter som sker från skolkök och centralköken S:t Kristoffers väg, Stensberg och Enliden till beställarens olika enheter inklusive returtransporter av emballage mm enligt Bilaga 3. Anbudsprislista. Detta avtalsområde avser även Kalmarsunds gymnasieförbund (GYF). Behovet av mattransporter för GYF har samma förutsättningar som ovan men utgår från deras egna kök och lokaler.
För leverantörens kännedom genomförs delar av beställarens mattransporter via interna verksamheter. Dessa mattransporter är i dagsläget inte inkluderade i anbudsområde 1-4 ovan, men transporter kan komma att tillkomma under avtalstiden.
Läs mer om respektive uppdrag i stycket Kravspecifikation nedan.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 6 500 000 SEK. Takvolym för ramavtal är 30 MSEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Option anbudsområde 1-3: Kylda mattransporter
En av mattransporter som beställaren idag sköter i egen regi avser hämtning och utkörning av matkassar (online-livsmedelsinköp från matbutik) till omsorgstagares hem. Idag rör det sig om körningar till cirka 1000 omsorgstagare per månad.
Beställaren ska under hela avtalstiden äga möjlighet att via option avropa denna tjänst från respektive anbudsområde 1-3: Kylda mattransporter. Vid ett eventuellt nyttjande av optionen fördelar beställaren transporterna per område A-C (definieras i Bilaga 5. Prislista Kylda mattransporter).
Leverantören ska kunna förse beställaren med tjänsten senast 3 månader från att begäran om att nyttja optionen meddelas. Aktuella rutiner för hämtning och lämning erhålls vid nyttjande av optionen.
Vid nyttjande av optionen erhåller leverantören ersättning med ett fast pris per stopp (inkluderar 1-2 matkassar) och ett fast pris per extra matkasse (debiteras beställaren vid fler än 2 matkassar). Leverantören ska i Bilaga 5. Prislista Kylda mattransporter, ange ett fast pris per stopp per område, samt ett pris per extra matkasse.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Undertecknande av anbud
3. Referenstagning
4. Leveransadresser AO 1-3
5. Prislista kylda mattransporter
6. Prislista kantintransporter
7. Arbetsrättsliga villkor för taxiförare
8. Formulär för egenrapportering.