617859-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ärendehanteringssystem för bygglov, plan, tillsyn och geodata.
Referensnummer: PBN-2021-00066
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett (1) verksamhetssystem för plan- och byggverksamheten med tillhörande tjänster.
Verksamhetssystemet ska stödja och effektivisera verksamheten genom att vara anpassat för processinriktade arbetssätt, anpassat för digital ärende- och dokumenthantering samt stödja mobilt arbete och digital kommunikation med verksamhetens kunder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen