617866-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av varm mat
Referensnummer: 088/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Nu genomför förvaltningen för inköp och upphandling en ramavtalsupphandling avseende transport av varm mat och tillbehör mellan tillagnings- och mottagningskök inom Göteborgs Stad. De verksamheter som omfattas är främst förskolor, grundskolor och boenden inom vård och omsorg.
Upphandlingen är indelad i fem geografiska delområden där Ramavtal tecknas med en Leverantör per delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen