617869-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, mark- och exploateringskonsulter
Referensnummer: KS21.962
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet kommer att omfatta konsulttjänster avseende mark- och exploatering. Uppdragen kommer att variera avseende art och storlek.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Ramavtal kommer att tecknas med minst fyra (4) konsultföretag under förutsättning att så många anbud kvalificerar sig.
RamavtalsmodellFör uppdrag med ett bedömt värde understigande 75 000 kr kommer fördelning genom avrop i rangordning att tillämpas. För uppdrag med ett bedömt värde överstigande 75 000 kr kommer förnyad konkurrensutsättning att tillämpas.
RangordningAvrop i rangordningUppdrag som enligt beställarens bedömning beräknas uppgå till max 75 000 kr kommer fördelning att ske enligt rangordning. Anbudsgivare som vid utvärderingen har avgivit det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att rangordnas som nummer ett (1). Den leverantör som rangordnats som nummer ett (1) erhåller uppdragsförfrågan först, om ramavtalsleverantör nummer ett (1) inte kan leverera går frågan vidare till den som har rangordnats som nummer två (2) osv.
Vid förfrågan ska leverantören skriftligen svara inom senast tre (3) dagar om de kan åta sig uppdraget. Leverantören har ytterligare fem (5) dagar på sig att lämna en offert på uppdraget. Ingen ersättning får tas ut för detta arbete.
Sker inte återkopplingen inom ovan angiven tid är det likställt med att Leverantören tackar Nej till uppdraget.
Förnyad konkurrensutsättningFör uppdrag som enligt beställarens bedömning beräknas överstiga 75 000 kr kommer beställaren att att genomföra en förnyad konkurrensutsättning bland samtliga antagna ramavtalsleverantörer.
Som utvärderingskriterier vid den förnyade konkurrensutsättningen kan en eller flera av följande uppgifter komma att ingå i en utvärdering.
Pris
Leveranstid (planerad tid för genomförandet av uppdraget)
Startdatum
Särskild yrkeskunskap/kompetens
Krav på lösningar avseende teknik och funktion
upplägg för genomförande med resurssatt tidplan (projektplan)
Intervjuer
Beställaren avgör vilka av dessa kriterier som är relevanta för det specifika avropstillfället och anger i avropsförfrågan hur dessa kommer att viktas.