617870-2020 - ResultatSverige-Djursholm: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arboristtjänster
Referensnummer: TN 2020/0216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med upp till tre (3) leverantörer för vård av träd samt beskärning och fällning av träd i Danderyds kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av uppdraget
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal gällande successiva avrop inom: Vård av träd samt beskärning och fällning av träd i Danderyds kommun.
Kommunen har för avsikt att anta tre (3) leverantörer inom området. Avtalen kommer att rangordnas. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt skapa mervärden för invånarna i Danderyds kommun.
Rangordningen tillämpas för uppdrag upp till 15 prisbasbelopp. Anbudsgivaren som enligt utvärderingskriterierna inkommit med det bästa anbudet rangordnas som nummer ett (1) och ska tillfrågas först vid beställning. Den anbudsgivare som inkommit med det näst bästa anbudet rangordnas som nr två (2) och ska tillfrågas om rangordnad nr ett (1) inte har möjlighet att ta det uppdraget eller inte svarar inom vid förfrågan bestämd tid. Rangordnad nr tre (3) tillfrågas därefter.
För uppdrag mellan 15 och 30 prisbasbelopp tillämpas förnyad konkurrensutsättning. Detta innebär att samtliga tre (3) ramavtalsleverantörer blir tillfrågade och får lämna anbud i konkurrens. Vid förnyad konkurrensutsättning ska valet av leverantör ske med hänsyn till någon, några eller samtliga nedan angivna kriterier utöver avtalade minimikrav: - Pris - Speciell kunskap och erfarenhet samt referenser rörande detta uppdrag - Kvalitet - Tillgänglighet - Leverans och genomförandetid - Kapacitet - Miljöegenskaper och miljöhänsyn - Driftkostnader - Kostnadseffektivitet - Funktionella och tekniska egenskaper - Service och tekniskt stöd - Specificeringar av utförandeskrifter (så som exempelvis arbetstider, arbete under pågående verksamhet m.m.)