Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar konsulttjänster enligt AUA.3.
Uppdrag kommer att variera i omfattning och storlek från mindre utredningsbehov till större projekteringsuppdrag beroende på beställarens behov och på projektets storlek och komplexitet.
Uppdrag kan komma att avse projektering vid nybyggnad, renovering, om- eller tillbyggnad av beställarens fastighetsbestånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen