2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av logitjänst
Beskrivning: Försvarsmakten har behov av ett ramavtal för logitjänst samt förplägnad (mat). Med logitjänst avses logirum med en (1) eller flera sängar som en grupp personer kan nyttja samt gemensamt kök/pentry/utrymme och tillhörande sittplatser. Exempel på logitjänst är vandrarhem, pensionat eller likvärdigt. Wc och dusch ska finnas i antingen logirummet, samma byggnad som logirummet eller i ett tillhörande servicehus. Wc och dusch ska vara beläget inom den enskilda byggnaden eller i byggnader belägna inom, till anläggningen tillhörande, avgränsad tomtmark. Förplägnad (mat) avser serverade kalla och varma måltider som frukost, lunch, fika, middag och kvällsmål. Förplägnad ska serveras på anläggningen. Avseende förplägnad (mat) så har Försvarsmakten avtal för detta, i de fall som det inte finns avtalstäckning på ort/i geografisk zon efter att avtalsleverantör för förplägnadsavtalet har tillfrågats så kan Försvarsmakten komma att nyttja avtalsleverantör för detta avtal för förplägnad (mat). Försvarsmakten har för avsikt att ingå ramavtal med flera leverantörer på respektive ort/geografisk zon.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandling av logi
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55210000 Vandrarhemstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118496:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 55241000 Semesteranläggningar