617955-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: 23153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är delad. Del 1 omfattar företagshälsovård på Umeå kommun och Umeå Kyrkliga Samfällighet. Del 2 omfattar utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel på Umeå kommun, Umeå Kyrkliga Samfällighet, Norrlansoperan och Umeå Energi med dotterbolag. Del 3 omfattar företagshälsovård på Nolia AB. Del 4 till 8 inkluderar både företagshälsovård och utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel på Vindeln kommun, Vindelnsbostäder AB, Aktiebolag Bubergsgårdens Friluftsanlägning, Vännäs kommun, Vännäs fastigheter, Fastighetstjänster i Vännäs AB, Robertsfors kommun, Nordmaling kommun ch Bjurholm kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 68 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget företagshälsovård avser stöd till köparens systematiska arbetsmiljöarbete, arbetsanpassning och rehabilitering av kommunens totalt ca 14 000 anställda. Avtalet uppskattas till ett värde av 17 miljoner kronor/år. Uppdraget omfattar att bistå parterna i att främja hälsa, förebygga och undanröja hälsorisker på arbetsplatserna samt bistå oss i sjukskrivningsprocessen och i rehabiliteringsarbetet.
Utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel
Del nr: 2
Uppdraget utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel har syftet att beställare ska få stöd och hjälp i att identifiera, utreda och behandla riskbruk, skadligt bruk, beroende och medberoende på grund av alkohol, droger och spel. Processen ska ge individen stöd och vägledning till ett liv utan riskbruk, skadligt bruk, beroende och medberoende. Då det finns stöd i forskning att motivationen är en viktig faktor för ett lyckat resultat, är vi som köpare av tjänst angelägna att erbjuda våra medarbetare möjligheten till individuell behandling eller gruppbehandling.
Nolia AB
Del nr: 3
Del 3 omfattar företagshälsovård på Nolia AB.
Vindeln kommun, Vindelnsbostäder AB, Aktiebolag Bubergsgårdens Friluftsanlägning
Del nr: 4
Del 4 omfattar både företagshälsovård och utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel på Vindeln kommun, Vindelnsbostäder AB och Aktiebolag Bubergsgårdens Friluftsanlägning.
Vännäs kommun, Vännäs fastigheter, Fastighetstjänster i Vännäs AB
Del nr: 5
Del 4 omfattar både företagshälsovård och utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel på Vännäs kommun, Vännäs fastigheter och Fastighetstjänster i Vännäs AB.
Robertsfors kommun
Del nr: 6
Del 4 omfattar både företagshälsovård och utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel på Robertsfors kommun.
Nordmaling kommun
Del nr: 7
Del 4 omfattar både företagshälsovård och utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel på Nordmalings kommun.
Bjurholm kommun
Del nr: 8
Del 4 omfattar både företagshälsovård och utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel på Bjurholms kommun.