617982-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT som Tjänst
Referensnummer: Sty 2021/122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikanalys mål är att ha en väl fungerande IT-funktion som ger en känsla hos medarbetarna att IT-funktionerna fungerar snabbt, smidigt och utan avbrott. För att tillgodose detta behov genomför Trafikanalys nu en upphandling, öppet förfarande, där leverantörer inbjuds att inkomma med anbud där IT-funktionerna tillhandhålls som en tjänst.
Upphandlingen omfattar följande tjänsteområden och en närmare beskrivning av tjänsterna finns i upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Service Management/Samverkan
Applikationsdrift
Applikationsförvaltning
Applikation som tjänst
Klient som tjänst
Videokonferenstjänst
Datacentertjänster
Nätverk och kommunikation
Service Desk
På-plats personal
Licenshantering
Skrivare samt telefoni ingår inte i denna upphandling men dessa tjänster ska kunna fungera tillsammans med de tjänster/funktioner som nu upphandlas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är Trafikanalys.
Myndigheten har två kontor, huvudkontoret finns på Rosenlundsgatan 54 i Stockholm och vårt andra kontor på Akademigatan 2 i Östersund.
Organisationsnummer 202100-6305
Telefonnummer 010 414 42 00
webbplats www.trafa.se
Uppdragets huvudsakliga innehåll och omfattning
Målet är en väl fungerande IT-funktion som ger en känsla hos medarbetarna av att IT-funktionerna fungerar snabbt, smidigt och utan avbrott. Uppdraget innebär att anbudsgivaren ska tillhandahålla IT, inklusive videokonferens, som en tjänst för Trafikanalys.
Avtalstid samt Kontraktstecknande
Trafikanalys avser att teckna kontrakt med den vinnande anbudsgivaren så snart tiden för avtalsspärren löpt ut.
Trafikanalys avser att teckna avtal med en avtalstid om tre (3) år med en option för Trafikanalys att förlänga avtalet med ytterligare två (2). Planerad start för avtalet är 2022-02-11.
Införandefasen ska påbörjas snarast efter att avtalet undertecknats och planerad driftstart är den 1 april 2022.
Sista datum för inlämnande av anbud
Anbud ska vara inkomna senast 2022-01-09 23:59