2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ordningsvakter och väktare på allmän plats
Beskrivning: Anbudsgivaren ska tillhandahålla stadsövergripande ordningsvakter och väktare som verkar på allmän plats runt om i staden. Anbudsgivaren ska i nära samarbete med staden, och andra intressenter, leda och samordna verksamheten. Ordningsvakterna och väktare ska ges särskild utbildning för uppdraget. Ordningsvakterna har inte någon fast position eller område, utan verkar i flera områden som uppdraget omfattar, utifrån behov och plan. Ordningsvakterna ska arbeta med, utöver lagstadgad ordningshållning, service till invånare, besökare och näringsliv samt samverka med berörda myndigheter. Arbetet ska också vara brottsförebyggande, med trygghetsskapande insatser och verka för säkerhet för anställda i staden, invånare, besökare och näringsidkare.
Intern identifierare: KS 2023/1052
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Ordningsvakter och väktare på allmän plats
Intern identifierare: Ordningsvakter och väktare på allmän plats