618164-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal för elkonsulttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för elkonsulttjänster
BeskrivningInom BR fastigheters pågår normalt flertal projekt parallellt. Projekten varierar i löptid från cirka fem (5) månader till cirka fem (5) år och i värde från cirka 500 000 kronor till 300 000 000 kronor. Elkonsulttjänsterna utgör en mindre del av dessa projekt. I merparten av projekten anlitas elkonsult för uppdrag under någon del av projekten. Projekten kan avse nybyggnad, ombyggnad och underhåll. För att underlätta upphandlingar av ovan beskrivna tjänst, avser beställaren att teckna ramavtal med leverantörer avseende elkonsulttjänster. Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) ramavtalskonsulter.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104816:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten