61819-2026 - Resultat
Sverige – Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4) – Elevregister
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelElevregister
BeskrivningInbjudan att lämna anbud på Gävle kommuns och Ockelbo kommuns gemensamma upphandling av ett barn- och elevregister inom kommunens förskola, grundskola samt gymnasieskola, inklusive fritidshem, anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola men även grundläggande vuxenutbildning, gymnasial vuxenutbildning, svenska för invandrare samt anpassad vuxenutbildning. Systemet ska vara kostnadseffektiv, modern och integrerad lösning som möjliggör en rättssäker och effektiv digital hantering av skoladministrativa processer.
Intern identifierare15361
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Ytterligare klassificering (cpv): 48517000 IT-programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningElevregister .....
Intern identifierareElevregister