618192-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Pakettransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Portal och logistik för hemdistribution av nutritionsprodukter
Referensnummer: VF2021-00022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60161000 Pakettransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2021-00022 Portal och logistik för hemdistribution av nutritionsprodukter
Tjänsten omfattar lagerhållning och distribution av nutritionsprodukter till Region Dalarna, Region Sörmland, Region Uppsala, Region Västmanland och Region Örebro för öppenvården.
Tjänsten gäller beställningar på individnivå till både vuxna och barn i ordinärt och särskilt boende.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Portal och logistik för hemdistribution av nutritionsprodukter.
Upphandlingen
Distributören äger lagret och det åligger distributören att optimera sina lagernivåer för att leva upp till de i förfrågan angivna villkoren för leverans, då tjänsten ska uppfylla Varuförsörjningens krav på hög och jämn kvalitet. I distributörens åtagande och priser ingår bland annat:
förskrivarportal för mottagning av beställning/förskrivning från behöriga beställare/förskrivare
webportal där patient kan göra avrop från befintlig förskrivning
avrop och lagerhållning av Varuförsörjningens upphandlade och avtalade produktsortiment avseende nutritionsprodukter och nutritionstillbehör
betalning av faktura från respektive produktleverantör
plockning, packning och etikettering för leverans till slutkund
avisering av leverans till privatperson om så önskas
leverans till privatperson och/eller utlämningsställe
fakturering av levererade produkter till i avropsorder angiven fakturaadress
fakturering och beställning enligt regionernas olika egenavgiftssystem
hantering av reklamationer
tillhandahållande av statistik
att på anmodan tillhandahålla lista över registrerade förskrivare per beställarkundnummer
tillhandahålla en kundservicefunktion
funktion för att leverera identiska tjänster till de som inte har vanligt personnummer, t ex skyddad identitet, asylsökande etc.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till ca 13 000 000 kr.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-11-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2026-10-31
Avtalslängden är 48 månader med möjlighet till 3 st förlängningsoptioner à 12 månader.