618196-2022 - ResultatSverige-Täby: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljudtekniker samt utrustning för ljudteknik
Referensnummer: KS 2022/227-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende ljudtekniker samt utrustning för ljudteknik, omfattar även service och reparation av musikskolans instrument. Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov av ljudtekniker i kommunens teater mm. Antagen leverantör ska tillhandahålla samtliga tjänster på ett väl samordnat sätt. Kommunen beräknar att avropa för ca 900 000:­ per år
En god tekniker ska kunna utföra kundens önskemål, så väl tekniskt som estetiskt/musikaliskt, snabbt, smidigt och metodiskt, på bästa sätt utifrån situationens förutsättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92300000 Underhållningstjänster, 92340000 Dans- och nöjesunderhållning, 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 50860000 Reparation och underhåll av musikinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal avseende ljudtekniker samt utrustning för ljudteknik, omfattar även service och reparation av musikskolans instrument. Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov av ljudtekniker i kommunens teater mm. Antagen leverantör ska tillhandahålla samtliga tjänster på ett väl samordnat sätt. Kommunen beräknar att avropa för ca 900 000:­ per år.