2. Förfarande
Förfarande
Titel: Support IP-TV
Beskrivning: Sveriges Radio upphandlar support och underhållstjänster för befintlig IPTV- och videoutrustning som används för omvärldsbevakning av nyhetshändelser samt off‑tube‑rapportering av sport. Utrustningen driftas och förvaltas internt av Sveriges Radio och är huvudsakligen placerad i Radiohuset i Stockholm. Supporten ska omfatta exempelvis felavhjälpning (2nd/3rd line), support vid incidenter och störningar, rådgivning vid konfigurations- och versionsfrågor, samt vid behov åtgärder på plats. Supporten avser utrustning och komponenter enligt nedanstående lista och inkluderar såväl fysisk hårdvara som virtuella serverkomponenter kopplade till distribution/kontribution i SR:s miljö. Utrustning som ingår (exempel): Teleste Luminato (satellitmottagning, dekryptering, demultiplexing)Cisco DCM D9902 (monitorering, adressöversättning, QoS)Haivision HMP – Media Platform (virtuell server)Haivision HMG – Media Gateway (virtuell server)Haivision HMG – Media Gateway (fysisk server)Haivision Makito X Encoder SDI/IPHaivision Makito X4 Encoder SDI/IPHaivision Play 2000B/C (STB)
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130877:Lot:1