618399-2020 - ÄndringSverige-Kalmar: Konsulttjänster för upphandling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter
Referensnummer: 2020-50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Beställaren avser att upphandla upphandlingskonsulter för att täcka verksamhetens behov av konsultstöd vid upphandling och resursförstärkning vid arbetstoppar. Upphandlingen delas in i följande fem avtalsområden:
— Entreprenad
— IT-system och IT-tjänster
— Kapital- och förbrukningsvaror
— Tjänster (utom IT)
— Säkerhetsskyddad upphandling med säkerhetsavtal (SUA)
Anbud kan lämnas på samtliga eller enskilda avtalsområden.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 1 MSEK per år.
Takvolym för ramavtalet är 5 MSEK. När köp på detta avtal uppgått till takvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Takvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.