Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skadedjursförsäkring med tilläggstjänster
Referensnummer: UH-2019-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet med upphandlingen och det kommande avtalet är att säkerställa ett så skadedjursfritt fastighetsbestånd och utemiljö som möjligt. SigtunaHem har därför en nollvision, vad avser antalet anmälda ärenden, antalet saneringar och den totala kostnaden för saneringar. Med den totala kostnaden avses kostnaderna för sanering, administration vid ärendehantering och övriga skadekostnader som skadedjuren kan orsaka bolaget
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66510000 Försäkringar, 77231200 Kontroll av skogsskadedjur och -insekter, 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen