Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster fullservicebyrå
Referensnummer: 2019/797
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
MTM söker en fullservicebyrå att i nära samverkan med arbeta fram en långsiktig kommunikationsplattform med fokus på förflyttning från en i första hand producerande myndighet till ett kunskapscentrum enligt vårt uppdrag. Myndighetens omlokalisering och nya organisation innebär att det finns en stor grupp nya medarbetare. Uppdrag kommer vara både strategiska, taktiska och praktiska.
Volym
MTM uppskattar, utan volymåtagande, att kommunikationstjänster och mediautrymme kommer att anskaffas till ett sammanlagt värde av 3-3,5 MSEK per år. Observera att denna upphandling ej omfattar mediautrymme.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79342000 Marknadsföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79822500 Grafisk formgivning, 79960000 Foto- och tillhörande tjänster, 92100000 Film- och videotjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen