618620-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Öppenvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externa öppenvårdsinsatser Falun 2023
Referensnummer: GNU 2022/102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85112200 Öppenvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar externa öppenvårdsinsatser gällande barn och unga för Falu kommun.
Ludvika och Hedemora kommun kommer att ansluta till detta avtal när deras befintliga avtal löper ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 99 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Generell familjebehandling
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar Externa öppenvårdsinsatser för Beställaren Falu kommun i form av familjebehandling, utredningsuppdrag samt stödjande insatser i hemmen i de fall kommunens interna öppenvårdsresurser inte räcker till. Insatserna består bland annat av att kunna bemöta och skapa förutsättning för förändring kring t.ex.:
·         Bristande föräldraförmåga
·         Konflikthantering
·         Hemmasittande ungdomar
·         Beteendeproblematik
·         Osv.
Strukturerad familjebehandling
Del nr: 2
Familjepedagogiska insatser
Del nr: 3
Utredande insatser
Del nr: 4
Intensiv ungdomsstödjande insats (särskild kvalificerad kontaktpersonsinsats)
Del nr: 5
Gruppverksamhet
Del nr: 6