Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster - Tekniska konsulter el Gamla Byn AB, Avesta Industristad AB
Referensnummer: 2019-000144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulten skall handlägga, projektera och redovisa handlingar med hjälp av relevanta program, inom kalkyl, office och CAD inom respektive fackområde. Konsulten skall ansvara för upprättande av normenliga ritningar, tekniska beskrivningar, kalkyler och beräkningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avseer konsulttjänster för nya uppdrag med budgetar upp till ca 350 000 SEK per konsultområde och år, eller konsulttjänster för projekt med en bedömd entreprenadkostnad upp till ca 45 000 000 SEK, exkl moms.