2. Förfarande
Förfarande
Titel: Karl Johansskolan – Invändigt underhåll
Beskrivning: Karl Johansskolan är en kommunal skola med barn från förskoleklass till årskurs 6. Skolans invändiga yta uppgår till cirka 10 000 kvm och består av flera byggnader med benämningar A-F. Skolverksamheten evakueras etappvis till tillfällig paviljong med 3–4 klassrum som är placerad på yttre skolgården samt till 5 klassrum i Hus C plan 1. Skolan har möjlighet att totalt evakuera 8 klassrum per etapp. Entreprenadtiden är beräknad till 2,5 år med preliminär start i feb/mars 2025.
Intern identifierare: SFF-2024-00520
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000