618661-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende hyra och skötsel av entrémattor
Referensnummer: V-2021-0559
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH bjuder härmed in leverantörer att inkomma med anbud gällande hyra och skötsel av entrémattor i enlighet med detta dokument.
Uppdraget ska utföras på KTH Campus, AlbaNova/Albano och på KTH Kista.
Ramavtal med beräknad avtalsstart den 1 januari 2022 kommer att tecknas med en leverantör för en period om två (2) år med möjlighet till förlängning om ett (1) + ett (1) år med oförändrade villkor. Ramavtalet löper i maximalt fyra (4) år om annat ej aviserats av KTH senast tre (3) månader innan pågående avtalsperiod annars skulle löpt ut.
Observera att uppdrag avseende hyra och skötsel av entrémattor för KTH Kista kommer att gälla tidigast fr.o.m. 2022-02-05.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39530000 Större och mindre mattor, 39531000 Mattor, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar hyra, skötsel, tvätt samt utbytesservice av entrémattor till KTH Campus,
inklusive AlbaNova och Albano samt KTH KIsta. Utöver detta önskar KTH att anbudsgivaren i
förekommande fall även ombesörjer tvätt av KTH:s egna entrémattor och andra typer av textilmattor.
Syftet med denna upphandling är att medverka till ett minskat slitage på golv samt bidra till en bättre
hygienisk entré- och innemiljö. Härutöver skall upphandlingen även medverka till att underlätta
renhållningen av ytor inomhus samt skapa en miljömässigt bra inomhusmiljö.