Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal ventilationsarbeten inkl OVK
Referensnummer: 21/156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för ventilationsarbeten inkl OVK i Beställarens fastighetsbestånd. Avtal kommer att tecknas med två (2) entreprenörer om förut-sättningar finns. Avrop sker enligt rangordningsprincipen.
Vid arbeten överstigande en (1) miljon SEK kan beställaren välja att genomföra separat upphandling för specifika projekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 50512000 Reparation och underhåll av ventiler, 71632100 Ventilkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen