618755-2021 - ResultatSverige-Laholm: Försäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsupphandling
Referensnummer: KS 2017-350
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkringsupphandling inom områdena:
• gruppolycksfallsförsäkring
• motorfordonsförsäkring
• tjänstereseförsäkring
• saneringsförsäkring
Omfattning
Laholms Kommun är en kommun i Hallands Län med ca 25 000 invånare. I kommunen finns 14 tätorter varav Laholm är kommunens centralort och där bor ca 25% av befolkningen.
Kommunen har ca 3 200 småföretag, vilka utgör ryggraden i kommunens näringsliv, men även jordbruket spelar en viktig roll.
Laholms Kommun har ca 2 100 anställda och den totala årslönesumman är ca 690 000 KSEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen