See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggservicearbeten och mindre byggentreprenader
Beskrivning: Denna upphandling är ett ramavtal för byggservicearbeten som gäller för Timrå kommun och AB Timråbo, med möjlighet att avropa löpande eller större arbeten. Upphandlingen omfattar en blandning av entreprenadformer (totalentreprenad eller utförandeentreprenad) och ersättningsformer (timpris eller fast pris), och den är uppdelad i specifika delområden för att möta olika behov. Entreprenörer som vill delta måste uppfylla ekonomiska krav och följa fastställda rangordningar vid avrop.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Timrå kommun - Löpande byggservicearbeten
Beskrivning: Denna del omfattar löpande Byggservicearbeten för och inom Timrå kommun till ett värde upp till 4 000 000 SEK. När projektet överstiger denna summa kommer delen för Mindre byggentreprenader - FKU att tillämpas för avrop.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106220:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Timråbo - Löpande byggservicearbeten
Beskrivning: Denna del omfattar löpande Byggservicearbeten för Timråbo till ett värde upp till 1 000 000 SEK. När projektet överstiger denna summa kommer delen för Mindre byggentreprenader - FKU att tillämpas för avrop.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106220:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Mindre byggentreprenader - FKU
Beskrivning: Både Timrå kommun och Timråbo avropar denna del för avrop över gränsen för förnyad konkurrensutsättning.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106220:Lot:3