2. Förfarande
Förfarande
Titel: CBCT röntgenutrustning
Beskrivning: Denna upphandling avser och omfattar ett (1) fabriksnytt driftklart CBCT (Cone Beam-CT)-system till Region Västerbotten. Systemet kommer att placeras på Specialist tandvården Oral diagnostisk radiologi, Norrlands Universitetssjukhus i Umeå. Uppskattade kommande årliga undersökningar är 1000-1500 st. Upphandlingen omfattar även option på reservdelar, serviceavtal, utbildning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109246:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33124000 Utrustning och artiklar för diagnostik och radiodiagnostik, 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning, 33124210 Röntgendiagnostiska artiklar, 33124110 Diagnostiska system