618865-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Timrå: Installation av ventilation utomhus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilationsarbeten
Referensnummer: UH-2023-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331211 Installation av ventilation utomhus
II.1.4.
Kort beskrivning
Ventilationsservicearbeten som  t.ex. komfortkyla, injustering, värme, styr och regler, och även utredning som beställs löpande inom av beställaren förvaltade fastigheter. Arbetet omfattar oplanerat och planerat underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ventilationsarbeten - Service & Underhåll
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331211 Installation av ventilation utomhus, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ventilationsarbeten - Montagearbeten
Del nr: 2