619067-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Uthyrning av helikoptrar med besättning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helikoptertjänster för svenska forskningsfartyg
Referensnummer: SLU.ua.2023.2.4.4-3467
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar helikoptertjänster utgående från basering på forskningsfartyg, s.k. ”Aerial Work” samt operationer från land till/från forskningsfartyg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen