619191-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbeten för fjärrvärmecentral
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biokraftvärmepanna Rya
Referensnummer: 22-0103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45251250 Anläggningsarbeten för fjärrvärmecentral
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi planerar att bygga ny produktionskapacitet för fjärrvärme och el i Ryahamnen.
Denna upphandling avser en komplett ångpanna med en panneffekt på ca. 140 MW samt rökgasrening, rökgaskondensering och luftuppfuktning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42162000 Ångpannor, 45232141 Värmecentral, 45331100 Installation av centralvärme, 50721000 Färdigställande av värmeanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen