619282-2023 - ÄndringSverige-Norrköping: Aluminiumsulfat
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aluminiumsulfat till Borgsvattenverk i Norrköping
Referensnummer: ABV 2023/0400
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24313123 Aluminiumsulfat
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar att leverera Aluminiumsulfat i granuler (granulat) till Beställarens produktionsanläggningar specificerade i detta underlag.
Beräknad årsförbrukning av Aluminiumsulfat är 600-800 ton.
Beställaren uppskattar ramavtalets totala behov av Aluminiumsulfat under hela ramavtalsperioden inklusive förlängningar till 5500 ton, detta utgör ramavtalets takvolym.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattad och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.