Nybyggnation slambehandling/rötkammare Rosenholms ARV
Referensnummer: LS-23-036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45252100 Byggnation av anläggning för behandling av avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Katrineholm Vatten och Avfall AB skall bygga om befintlig slambehandling/ rötkammare vid Rosenholms ARV. Befintlig anläggning är gammal och sliten samtidigt som kapaciteten behöver öka.
Målsättningen är att bygga en modern, driftsäker och arbetsmiljövänlig slambehandling/ rötkammare för att även kunna ta emot externslam (avvattnat) från Vingåker, Flen samt livsmedelsavfall och fett.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252122 Rötkammare, 45252140 Byggnation av anläggning för slamavvattning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen