619355-2024 - Resultat
Sverige – IT-tjänster – Lösning för fastighetsinformation och teknisk förvaltning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLösning för fastighetsinformation och teknisk förvaltning
BeskrivningSyftet är att anskaffa en användarvänlig och modern lösning som når effektmålen samt förväntningar i lösning beskrivna i Bilaga 3 Nuläges- och målbeskrivning. Lösningen innefattar en heltäckande teknisk lösning för både fastighetsinformation och teknisk förvaltning, som bidrar till Lejonfastigheters långsiktiga strategi. Lejonfastigheter eftersträvar på sikt ett obrutet informationsflöde genom hela fastighetens livscykel. Lösningen förväntas bland annat inkludera en gemensam bas för fastighetsinformation samt ersätta befintlig systemlösning för teknisk förvaltning ”Xpand”.
Intern identifierareUPH-2018-0344
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48310000 Programvara för dokumentredigering, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning, 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningInbjudan att inkomma med ansökan om att lämna anbud avseende upphandling av Lösning för fastighetsinformation och teknisk förvaltning till Lejonfastigheter AB. Syftet är att anskaffa en användarvänlig och modern lösning som når effektmålen samt förväntningar i lösning beskrivna i Bilaga 3 Nuläges- och målbeskrivning. Lösningen ska innefatta en heltäckande teknisk lösning för både fastighetsinformation och teknisk förvaltning, som stöttar Lejonfastigheters långsiktiga strategi. Lejonfastigheter eftersträvar på sikt ett obrutet informationsflöde genom hela fastighetens livscykel. Lösningen ska bland annat inkludera en gemensam bas för fastighetsinformation samt ersätta befintlig systemlösning för teknisk förvaltning ”Xpand”.
Intern identifierareLösning för fastighetsinformation och teknisk förvaltning