Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fuktsakkunnig
Referensnummer: 23/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Serviceförvaltningen upphandlar genom denna förfrågan ramavtal för senare avrop av Fuktsakkunnig och byggdoktor i samband med om-, till- och nybyggnation av fastigheter, samt vid skadeutredning som serviceförvaltningen förvaltar eller kommer att förvalta.
Uppdragen kommer att vara av varierande art. Uppdragens storlek kommer också att vara varierande.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen