2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verkstadsmaskin Svarv 2026
Beskrivning: Karlstads universitet upphandlar en datorstyrd CNC-svarv med dubbla spindlar och y-axel som ska tillgodose följande tre huvudområden: - Materialforskning: Tillverkning av testprover, prototyper och specialkomponenter i varierande materialtyper.- Studentutbildning: Praktisk utbildning av studenter inom skärande bearbetning, maskinteknik och CNC-programmering.- Studentprojekt: Självständigt arbete där studenter tillverkar komponenter inom ramen för sina examensarbeten och projektkurser.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42600000 Verktygsmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136035:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42620000 Svarvar, borr- och fräsmaskiner, 42621000 Svarvar, 42621100 CNC-svarv