Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, underhåll, uppgradering av UltraCamEagle.
Referensnummer: Dnr 104-2017/760
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Lantmäteriet avser att köpa support och underhåll av hård- och mjukvara, samt uppgradering för UltraCam Eagle flygbildskamera som används för insamling och bearbetning av flygbilder.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen