619444-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling av agilt arbetssätt
Referensnummer: 2.3.3-44303/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsultinsatser för stöd i IT-utveckling med särskilt fokus på kompetenshöjning kring agila arbetssätt.
Bakgrund, omfattning och syfte
IVO vill tillämpa ett agilt arbetssätt i syfte att nå kvalitetsförbättringar i utvecklingsarbetet i myndigheten. Slutanvändarnas behov och krav behöver fångas på ett enkelt sätt och IT-stödet behöver utvecklas och förnyas på ett sätt som stödjer kontinuerlig utveckling och effektivisering av arbetsflöden. Denna upphandling avser konsultinsatser för stöd i denna utveckling med särskilt fokus på kompetenshöjning kring agila arbetssätt.
Uppdrag kan komma att utföras i hela Sverige, men främst vid de orter där IVO har kontor; Stockholm, Malmö, Göteborg, Jönköping, Örebro och Umeå.
För mer information om denna upphandling se avsnitt 1.4 Krav för tjänsterna.